Çayırlardan:
Çayırların doğallığını lezzetinde barındıran etler Akdeniz mutfağı usulleriyle pişiriliyor ve ortaya hafif, sağlıklı, enfes bonfileler, külbastılar, şaşlıklar çıkıyor.

“Fas Baharatlı Bonfile” örneğin: Kuzey Afrika’nın tatlı ekşi karışımlı baharatları ile harmanlanmış ıspanak ve keçi peyniri ile doldurulmuş bir bonfile, özel sosuyla üzeri kaplanınca ortaya çıkan lezzet insanı adeta Fas diyarlarında bir seyahate çıkarıyor.

Denize Dalış:
Şair, “Oltayı attım denize; Bir üşüşüverdi balıklar” demiş. Caretta ise oltayı atmak yerine ‘denize dalış’ yapmayı tercih ediyor. Bu dalışta balıkların en tazelerini seçip mutfağındaki lezzet geçidinden geçiriyor ve ardından misafirlerine sunuyor. Izgara Levrek Fleto, Deniz Ürünleri Şiş, Fleto Norveç Somonu bu dalıştan ortaya çıkan ziyafetlerden bazıları. Özel günler için hazırladığı Çikolata Soslu Levrek Fleto ise ilginç adı ve lezzetiyle yiyenleri şaşırtıyor.

Yeşillikler Tabakta
İster yemeğin yanında tadımlık, ister doyumluk; iş arasında, akşam yemeğinde, ikindi saatinde; diyette veya afiyette hepimizin yemekten keyif aldığı ortak tattır salata. Özel soslarla tatlandırılmış taze yeşillikler, çeşit çeşit peynirleri, pancarı, cevizi eklenince Caretta’nın salataları Binbir Gece Masalları’na dönüşüveriyor. Her geceye bir masal, her öğüne bir salata...

Risottolar
Caretta’da tamamen İtalyan usulü hazırlanan risottolar benzersiz tatlarıyla, gerçek risotto yiyebilmek için İtalya’ya gitmeye gerek bırakmıyor.

Hamurun Hüneri
Sağlıklı soslarla, sebzelerle, deniz ürünleriyle, peynirleriyle baharatlarla harmanlanan makarnalar İtalyan usullerle hazırlanıyor.

Çorbalar
İçimizi ısıtan, sindirimi rahatlatan vazgeçilmezlerimiz çorbalar: Roka, Badem, Zen, Yer Elması Çorbaları yanında “Günün Yemekleri”nde yerlerini alan köy yapımı Tarhana, Ezo Gelin, Kırlangıç Balığı, Soğan Çorbası ve dahası… Taze roka yapraklarının şifalandırdığı Caretta'ya Özel Roka Çorbası ise bize özel...

Ortaya Tatlar;
Ara sıcaklar, soğuklar… Şaraba, rakıya yakışacak en iyi ne varsa, gelsin Ortaya bu Tatlar.

Tatlılar;
Tatlı bir rüya görmek için uyumak şart değil. Caretta’nın Cafe Menü’sünde yerlerini almış olan Bademli Unsuz Kek, Çikolata Volkanı, Cream Brulêe ve diğerleri uyanıkken bile “Bu rüya bitmesin!” dedirtenlerden.